fbpx

Корзина


Корзина пуста
X

Inkontinentsus on termin, mis kirjeldab mis tahes tahtmatut uriini kaotust põest, soolestiku liikumist või väljaheiteid.

Inkontinentsus ei ole ainult eakate seas levinud probleem ning seda ei saa pidada vananemisprotsessi vältimatuks tagajärjeks. Seda peaks pidama normaalseks ning see võib tihti olla märgiks muudest terviseprobleemidest.

Mõnikord on võimalik inkontinentsusprobleeme ravida ning mõnikord saab seda kontrolli all hoida õigete nõuannete ja ravi abil.

Inkontinentsuse vorme on mitmeid: alates väikesest lekkest kuni täieliku põie või soolestiku kontrolli kaotamiseni.

Inkontinentsuse põhjuseid

Kusepõie nõrkus võib olla tingitud või seotud järgmistest faktoritest:

 • rasedus
 • sünnitamine
 • operatsioon
 • menopaus
 • eesnäärme probleemid
 • ülekaalulisus
 • kõhukinnisus
 • mõningad ravimid

Inkontinentsust on mitut erinevat tüüpi. Allolevas nimekirjas on kõige sagedasemad tüübid:

 1. Stress-inkontinents
  Stress-inkontinents tähendab sulgurlihaste ja vaagnalihaste stressi. Inimesel, kellel on stress-uriinipidamatus, võib esineda uriinikaotus köhimise, aevastamise, naermise või füüsiliste tegevuste ajal nagu jooksmine, raskete esemete tõstmise või toolilt/voodist tõusmise ajal. See on kõige sagedasem inkontinentsuse tüüp ning esineb peamiselt naistel.

 2. Tung- ehk pakitsusinkontinents
  Selle korral on inimesel äkiline, kiireloomuline soov urineerida ning ei suuda "kinni hoida" ega tualetti õigeks ajaks minna. Sellised episoodid võivad ilmneda sageli, kuid mitte alati ning teil võib olla väike põie maht. Seda nimetatakse mõnikord ka üliaktiivseks kusepõieks ning lekkimine võib juhtuda ootamatult, näiteks siis kui inimesed katsuvad vett, kuulevad vee jooksmist või kui ootate urineerimist (nt kui jõuate koju ja hakkate tuppa tulema).

 3. Ülevooluinkontinents
  Inimene tunneb, et tema põis ei ole täielikult tühjenenud ning nad võivad kannatada korduvate kuseteede infektsioonide all. See on tavaline meestel, kellel on suurenenud eesnääre.

 4. Funktsionaalne inkontinents
  See on füüsiliste, psühholoogiliste ja/või keskkonna probleemide tagajärg, mis mõjutab inimese võimet tualetti kasutada. Mõned nendest probleemidest hõlmavad halba liikuvust, osavust, mälukaotust või isegi kehvasti projekteeritud maja.

 5. Refleksinkontinents
  Inimesed, kes selle all kannatavad, avastavad, et nende põis on tühjenenud ilma hoiatuseta või isegi tundeta. See võib olla tihtipeale põhjustatud seljaaju vigastusest.

 6. Noktuuria ja öine põiepidamatus
  Noktuuriaga inimene ärkab öösel sageli ja saab aru, et tal pole tualetti jõudmiseks piisavalt aega. Nad kaotavad uriini magades, tavaliselt öösel.

Kes kuuluvad riskirühma?

Naistel on anatoomiliste tunnuste, raseduse ja menopausi tõttu kaks korda suurem risk uriinipidamatuse tekkeks kui meestel.

 • Naised, kes on läbinud günekoloogilise operatsiooni (näiteks emaka ablatsioon), on rohkem ohustatud. Iga vaagnapiirkonna kirurgiline operatsioon võib kahjustada kuseteede süsteemi lihaseid ja närve.
 • Eakatel inimestel on oht järk-järgult inkontinentsuseks, kui nende põielihased kaotavad oma toonuse. Lisaks sellele võivad seda põhjustada ka neuroloogilised häired.
 • Mehed, kellel on eesnäärme probleemid.
 • Inimestel, kellel on põiekivid.
 • Inimesed, kellel on sagedased kuseteede infektsioonid.
 • Inimesed, kes põevad neuroloogilisi häireid, mis vaevavad põit kontrollivaid närve või mis piiravad liikuvust: Parkinsoni tõbi, Alzheimeri tõbi, sclerosis multiplex, perifeerne diabeetiline neuropaatia, seljaaju vigastus jne.

Kui sa tunned, et sul on mõned ülalmainitud tunnustest, siis võta ühendust enda arstiga! Samuti aitavad õigeid abivahendeid valida meie kaupluste teenindajad!

Mähkmed, sidemed ja muud inkontinentsi tooted

Anaalsed ja vaginaalsed treeningseadmed

e-poe tegemine ja loomine