Nõuanded
Tallatugede eelised ja omadused
Miks on võlvitoestus jalgadele nii oluline?
Võlvitoestus on oluline seetõttu, et see aitab hoida jalgu, põlvi, puusasid, selga ning keha õiges asendis. Vale või olematu võlvitoestus võib tekitada tõsiseid terviseprobleeme nii jalgades kui teistes kehaosades.
Kuidas ma tean, missugused tallatoed minu jalatsitesse sobivad?
Sobiva tallatoe leidmine võib olla mõnikord päris keeruline. Kui soovid tallatugesid kanda madalates jalatsites või kontskingades, siis soovitame valida kolmveerand (3/4) tallatoed – need on kitsad ning võtavad jalatsis vähe ruumi, kuna tihtipeale sellistes kingades on ruumi niigi vähe.
Igapäevases või spordijalatsis võib kasutada nii täistallatugesid kui ka 3/4 tallatugesid. Samuti oleneb ka, kui süvenenud jalaprobleemid teil on. Mõned tallatoed on veidi pehmemad ning mõned tugevamad. Tugevamatel on oluliselt parem toestus, seega sobivad need tõsisemate jalaprobleemide ravimiseks paremini.
Individuaalsed tallatoed on veidi laiemad ning ei pruugi iga jalatsi sisse mahtuda. Seetõttu on oluline, et kui tulete individuaalseid taldu tellima, siis võtaksite kaasa jalatsid, millega te kõige rohkem käite, et tallaspetsialist saaks tallad sinna sisse sobitada.
Mis eelised on tallatugede kandmisel minu jalatsitele?
Tallatugede kandmine võib pikendada jalatsite eluiga, kuna need toestavad jalgu õigetest kohtadest ning võivad vältida jalatsite kulumist ebaloomulikest kohtadest. Tallatoed leevendavad põrutust ning hoiavad jalad toestatult. Samuti aitavad need paremini koormust jaotada.
Kui mul on madalad võlvid, siis kas tallatoed teevad jalgadele haiget?
Kui sul on madalad jalavõlvid, siis on võimalus, et individuaalsed või standardsed võlvitugedega tallatoed võivad jalad algul veidi valutama panna. See on tänu survele, mis tallatoed jalavõlvidele avaldavad. Surve võib veidi valulikkust põhjustada, kuna jalad pole toestusega harjunud. Aga see võtab aega – ära loobu tallatugedest koheselt, kuna jalg peab lihtsalt tallatugedega harjuma! Mõnel võtab see aega paar päeva, mõnel paar nädalat. Harjuta algul järk-järgult tallatugede kandmist. Kui jalad enam ei valuta, võid tallatugesid kanda terve päeva vältel! Pea meeles – nende kandmine teeb sulle ainult head!
Mis vahe on individuaalsetel ja standardsetel tallatugedel?
Peamine erinevus nende kahe vahel on see, et individuaalsed tallatoed on valmistatud täpselt sinu jala eripärade järgi. Meie poolt valmistatud individuaalsed tallatoed tehakse vaakummeetodi abil. Standardsed tallatoed on universaalsed ning sobivad kõikidele jalgadele. Need on alustuseks väga head ning sobivad kergemate jalaprobleemide ravimiseks ja ennetamiseks. Kui sul on jalgadega tõsisemad probleemid, on kindlasti vaja individuaalseid tallatugesid!
Kas jalatsid, millel ei ole võlvitoestust ja on madalad, on minu jalgadele halvad?
Jalatsid (näiteks baleriinad, madalad suvekingad jne), millel ei ole võlvitoestust ning on madalad, teevad sinu jalgadele kindlasti kahju. Vähene või olematu võlvitoestus võib muuta kehahoiakut ja postuuri. Samuti rakendub kandadele ja päkkadele suurem koormus, mis võib jalgu moonutada.
Eakatele inimestele sobivad abivahendid
Magamistuba olgu mugav
See on koht, kus inimene veedab suure osa ajast. Seal peab olema mugav. Ohutu liikuda unisena, hommikul just ärganuna ning öösel tualetti minnes. Põrand olgu sile, takistusteta. Vaibad pole vajalikud, või siis olgu põranda külge kinnitatud ja paigutatud nii, et ei oleks võimalust vaiba serva taha komistada. Toatuhvlid peaks olema voodi ääres nii, kus nad ette jäädes komistamist ei põhjustaks. Magamistoa mööblile lahtised kujukesed ega suveniirid ei sobi. Hea, kui juba voodist saab tule põlema lülitada. Voodist tõusmist kergendavad jalutsisse asetatud tõmbamisredel, voodi kohale paigutatud ohjad ja seinale paigaldatud käsipuu. Kõrgem voodi on ülestulemiseks mugavam. Magamistoa mööbli hulka võiks kuuluda käsitugedega tool, et saaks riietuda kukkumist kartmata. Kõrgemalt toolilt on mugavam tõusta kui madalalt. Hea, kui abi kutsumiseks on võimalik kella kasutada.
Tualett ja pesemisruum
Tualetis käimine peab olema võimalikult kerge. Abiks on potikõrgendused ja käetoed kahel pool potti (käetugedega potikõrgendused). Kui uksest tualetipotini on palju maad, võiksid olla käetoed ka seintel. Pesemisruum on kukkumiseks ohtlikumaid kohti, kuna vann ja põrandad on märjad ja libedad. Tavaliselt on vannituba väike, jättes vähe ruumi vabalt liikumiseks. Turvaliseks liikumiseks katta põrandad ja ka vanni põhi kareda materjaliga, liikumist kergendavad ka käsipuud seintel. Kindel on ennast pesta vannis või duši all duššitoolil istudes. Mugav on käsitseda pika varrega harja ja kraaninuppude asemele pandud kange. Libeda seebi võib panna pesukinda sisse. Et vältida kõrvetamist, võiks kuuma vee madalamaks reguleerida. Hammaste pesemise muudab hõlpsamaks elektriline hambahari ja raseerimise elektripardel.
Riietumisnipid
Riidesse panemisel võivad olla probleemiks nööpide, paelte ja haakide kinnipanemine ja lahtitegemine, samuti käte käistesse saamine või sokkide jalgapanek. Valige riided, mida on kerge selga panna ja ära võtta, samuti kergesti käsitletavad jalanõud. Näit eest lahtikäivad pluusid ja jakid on mugavamad kui üle pea aetavad. Lukud ja krõpsud on kergemini kinnitatavad kui nööbid, haagid ja paelad. Riietumise hõlbustamiseks võib kasutada nööbihaaki ja kingalusikat, lukkude võib panna suuremad aasad või rõngad. Riietumiseks varugem piisavalt aega.
Kodutööd lihtsamaks
Majapidamistööd tuleb teha endale võimalikult lihtsaks. Tarvitada abivahendeid, mille puhul pole tarvis kummardada: pika varrega harjad, kühvlid ja aknapesukäsnad ning kerged tolmuimejad. Kui võimalik, võtke suuremad majapidamistööd ette äripäeva hommikutundidel, et saaksite nädalavahetusel end vabalt tunda ja puhata.
Köögis on oluline paigutada söögitegemise riistad-nõud mugavale kõrgusele. Kohv peaks asuma kohvikeetja lähedal, potid-pannid-kulbid pliidi juures jne. Kui seina peal ruumi, võite palju asju konksude otsa riputada. Planeerige ruum nii, et pliidi-kraani-külmkapi piirkonda jääks rohkem liikumis- ja pööramisruumi. Võimalusel tuleks rohkem kasutada mikrolaineahju, et poleks põletamise riski. Kui söögilaud asub teises toas, kasutage serveerimislauda. Söögi tegemisel on suureks abiks elektrilised abivahendid: lõikurid, mikserid, jahvatajad jne.
Soovitades peab kindlasti vaatama Parkinsoni tõve staadiumit sest sellest sõltuvalt on vajalikud erinevad abivahendid:
- Abivahendeid liikumiseks säilitamaks tasakaalu (rulaatorid, mitme toetuspunktiga kepid, sammuga tugiraam- intensiivistab käte ja jalgade koostööd)
- Abivahendid riietumiseks (soki- suka jalgatõmbajad, kingalusikad, nööpijad)
- Söömiseks (tilaga tassid, spetsiaalsed söögiriistad)
- Toidu valmistamiseks (purgiavajad)
- Potitoolid voodi kõrvale, et oleks öösel mugavam
- Potikõrgendus
- Majapidamisse paigaldada käetoed
- Voodis iseseisvaks pööramiseks linad, libistuslinad (RoMedic)
- Vanniabivahendid (pingid, istmed, juustepesija jne)
- Kirjutamise abivahendid
- Vajadusel ortoosid
- Voodihaigele lamatiste vältimise vahendid
- Mähkmed
- Kindlasti abivahendid treenimiseks
- Suured fit pallid, treenivad väga hästi tasakaalu
- Tasakaalu padjad istumise alla, samuti tasakaalu treening
- Pallid viskamiseks, püüdmiseks, koordinatsiooni treening
- Istemööblist näiteks reguleeritav tugitool